Sıkça Sorulan Sorular

Güncelliyoruz

Sıkça Sorulan Sorular

Proje kim tarafından yürütülmektedir?

Projemiz Gençlik ve Kalkınma Derneği tarafından yürütülmektedir ve Gençlik Projeleri Destek Programı (2021/1) kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.
Projenin amaçları nelerdir?

Sosyal medyayı etkin, farkında ve özgür bir biçimde kullanılmasını hedefleyen ve dijital güvenliğin önemini kitlelere aktarmayı amaçlayan projemizin kapsam ve alanlarını ifade etmek gerekirse
  • Dijital araçların nitelikli ve güvenilir kullanımına dikkat çekmek,
  • Kişisel verilerin gizliliğinin önemi,
  • Kariyer planlamasında internet ortamında paylaşılan verilerin sebep olacağı yarar ve zararların farkındalığı,
  • Siber zorbalık ve siber suçlar konularında farkındalık,
  • Gençlere akran eğitimi modeliyle durum tespiti yaptırmak,
  • Dijital alanın ve sosyal medyanın doğru kullanımı üzerine farkındalık sağlamak.
  • Projedeki yegane hedefimiz, ulusal bir sosyal harekete dönüşerek, ülkemizin dört bir yanında herkesin sosyal medyanın farkında, özgürlük alanlarına hakim bireylerin var olmasıdır.
Başvurular ne zaman açılacak?

Projemizin başvuruları 8-16 Mayıs tarihleri arasında web sitemiz üzerinde bulunan portaldan gerçekleştirilecektir.
Mülakatlar ne zaman açıklanacak?

1 Haziran itibariyle eğitime katılmaya hak kazanan adaylar açıklanacaktır.
Gençlik Kalkınma Derneği nedir?

Gençlik Kalkınma Derneği; , gençlerin yerel ve ulusal politikalarda söz sahibi olabilmeleri ve dijital ortamda gençler açısından farkındalık oluşturmak amacıyla gençlerin bilgi düzeylerinin artırılmasına yönelik faaliyetleri misyon edinmiştir. Birçok sivil toplum kuruluşunda gönüllü çalışmalar yürüten ve gönüllülük kavramına hakim kurucu yönetim kurulumuz, gençlerin Türkiye'de demokratik yönetim sisteminin aktif bir katılımcısı olmasına ve dijital dünyada ben de varım diyebilmelerine yönelik çalışmalar planlamıştır. 2014 Eylül'ünde İstanbul’da kurulan derneğimiz kurulduğu günden bu yana birçok projeye imza atmıştır. Bazı projelerimizden bahsetmek gerekirse, ülkemiz genelinde yoğun ilgi gösterilen, Yerel Gençlik Politikaları, Gençlerin Bakışıyla Yönetim Modelleri - Başkanlık / Yarı Başkanlık / Parlamenter Sistem Eylem 5.1., bağımlılıkla mücadele gibi projeleri hayata geçirdik. Derneğimiz, 2.Gençlik Şurası, Genç Anayasa Çalıştayı ve Yerel Yönetimlerde Gençlik Katılımı gibi projelerin yürütücü ortağı oluşmuştur.
Koordinasyon ekibinde yer alabilir miyim?

Koordinasyon ekibimiz projenin ilk aşamasında belirlendiği için daha sonradan ekipte yer alamayabilirsin fakat üzülme eğitmen eğitimine başvuru yaparak projemizde yer alabilirsin.
Eğitmen eğitimi nerede ve ne zaman yapılcak?

Ülkemizde etkili olan koronavirüs salgını nedeniyle kesinleşmiş bir tarih ve lokasyon mevcut değil fakat en kısa sürede belirlemiş olacağız.
Eğitim için katılımcıların hangi ihtiyaçları karşılanacak?

Eğitime hak kazanan adayların mülakat sonucu projeye kabul edildikten sonra eğitim esnasında bulunduğu şehirden eğitimin gerçekleşeceği şehre ulaşımı, konaklama ve yiyecek ihtiyacı karşılanacaktır. Bireysel yapılan harcamalar proje tarafından karşılanmayacaktır.
Eğitimden sonra hangi aşamalar bizi bekliyor?

Eğitimin tamamlanmasının ardından katılımcı arkadaşlarımız eğitmen eğitimi sertifikası sahibi olacaklar ve memleketlerine dönüş yaptıkları zaman paydaş koordinatörlerimiz ile iletişime geçerek eğitimin yaygınlaştırılmasını sağlayacaklar.
Projede paydaş olmak için ne yapmalıyım?

Proje paydaşı olmak ve detaylı bilgi paylaşımı için bizimle mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz.